IMA UKUS SLICAN VRGANJU

Bokvica – Plantago lanceolata L. – je biljka koja je poznata pod različitim narodnim imenima, kao što su duga bokvica, kopljasta bokvica, zilovka, zilovlak, ovciji jezik i glavor. Ovo je trajna biljka koja se lako prepoznaje po svojim karakterističnim listovima. Njeni listovi su dugi od 10 do 20 centimetara, lancetasti, šiljasti i imaju tri do pet uzdužnih žila. Ovi listovi su postavljeni u prizemnu rozetu, a u njihovoj osnovi je kratka peteljka. Stabljike bokvice mogu narasti do 50 centimetara, a na vrhu nose smeđe, klasaste cvetove koji cvetaju od maja do septembra. Biljka je vrlo rasprostranjena i može se naći uz puteve, na suvim livadama, travnjacima, pa čak i na visokim planinama, gde uspeva na hranjivim i peskovitim tlima.

Bokvica je biljka koja nije samo cenjena zbog svojih lekovitih svojstava, već i zbog svoje upotrebe u kulinarstvu. Mladi i nežni listovi bokvice, koji se beru u martu i aprilu, mogu se koristiti kao povrće. Uobičajeno se pripremaju za supu ili se kuvaju kao špinat. Ova biljka, kada se kuva, poprima prijatan miris i ukus, koji je sličan veoma cenjenoj gljivi – vrganju. Za razliku od špinata, bokvica ima specifičan, pomalo aromatičan ukus koji može varirati u jačini, ali u svakom slučaju doprinosi bogatstvu ukusa jela. Mladi listovi bokvice su bogati vitaminom C, sa sadržajem od 20 do 40 mg% na 100 grama, kao i karotinom u količini od oko 7 mg%. Ovo je čini dobrom namirnicom za jačanje imuniteta i zdravlje kože. Takođe, bokvica je bogata kalijumom, što je čini korisnom za održavanje ravnoteže elektrolita u organizmu.

Kada je u pitanju upotreba bokvice u medicini, ona je poznata već dugo i koristi se za lečenje različitih tegoba, naročito respiratornih problema. Ekstrakt lista bokvice se koristi kao prirodni lek protiv kašlja. Bokvica deluje tako što sužava krvne sudove i smanjuje iritaciju u disajnim putevima, što može biti od pomoći kod prehlada i upala grla. Pored toga, koristi se i za poboljšanje zdravlja pluća i bronhija, kao i za ublažavanje simptoma bronhijalne astme.

Biljka je takođe korisna za obnavljanje tkiva i za jačanje imuniteta, jer sadrži visok nivo tanina, koji deluje kao prirodni antibiotik. Tanini iz bokvice mogu pomoći u smanjenju upala i ubrzavanju zaceljivanja rana, čineći je korisnom i u spoljašnjoj primeni, kao oblog ili losion za kožne iritacije. Bokvica je vrlo cenjena i u narodnoj medicini, gde se njeni listovi koriste za lečenje opekotina, posekotina, čak i ugriza insekata.

U današnje vreme, bokvica se često smatra zaboravljenom biljkom, ali sve više ljudi prepoznaje njene prednosti i koristi je kao lekovito bilje i kao sastojak u raznim jelima. Priprema jela sa bokvicom je vrlo jednostavna i može biti odličan način da se obogati ishrana. Ova biljka je lako dostupna i može se naći u mnogim vrtovima, ali i u divljim područjima.

Zahvaljujući svojoj svestranosti, bokvica je postala dragocen resurs u kulinarstvu i medicini. Bez obzira na to da li se koristi kao povrće u supama i varivima, ili kao lekovita biljka za tretman kašlja i respiratornih tegoba, bokvica je biljka koja zaslužuje da bude prisutna u svakodnevnoj ishrani i prirodnoj medicini.

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *