Začini koji oplemenjuju jela – Priručnik za ljubitelje začina

Začini su ključni sastojak svake kuhinje, jer omogućavaju transformaciju jednostavnih jela u vrhunske specijalitete. Upotreba začina u jelima može im dati dubok, bogat i specifičan ukus, a njihova primena u kulinarstvu je gotovo neograničena. U nastavku ćemo se detaljnije upoznati sa najpoznatijim začinima, njihovim karakteristikama, i kako ih možete koristiti u kuhinji da oplemenite svoje obroke.

Korijander – Svestrani začin sa bogatom istorijom

Korijander je jedan od najstarijih začina na svetu, poreklom iz jugoistočne Evrope, a danas je raširen u mnogim delovima sveta. Pominje se čak i u Bibliji, u Knjizi Mojsijevoj. Koristi se u obliku semenki, koje su veoma aromatične, i dodaje se kako u slatkim, tako i u slanim jelima. Osim toga, korijander je čest sastojak u pripremi likera. Svižiji oblik ovog začina, korijanderov list, koristi se kao dodatak salatama, supama i raznim jelima, mada ga kod nas nije lako nabaviti. Međutim, možete ga gajiti u sopstvenoj bašti ili u saksiji ako posedujete seme, što vam omogućava da uvek imate svež korijander pri ruci.

Lorber – Lovor

Lovor je zimzeleni grm koji uspeva u mediteranskim zemljama i poznat je po vrlo aromatičnom lišću. Lovor se koristi u kulinarstvu na više načina: kao sastojak mešavina začina, marinada, ali i kao dodatak jelima od mesa, ribe, kupusa, pasulja, supama, pečurkama, pa čak i za pripremu likera. Lovor se često koristi u jadranskoj kuhinji, a njegovi listovi daju jelu blag i pomalo gorkast ukus koji se savršeno slaže sa drugim začinima.

Safran – Najskuplji začin na svetu

Safran je jedan od najskupljih začina na svetu, a za proizvodnju samo pola kilograma praha potrebno je čak 75.000 cvetova ove biljke. Cveće safarana ima tri crvena vlakna koja se koriste kao začin i daju jelu lepu, zlatnu boju. Pravi safran je tamno narandžaste boje, bez beličastih vlakana, i koristi se za obogaćivanje ukusa supa, čorbi, rižota, ali i drugih jela. S obzirom na visoku cenu, safran se obično koristi u manjim količinama, ali njegova intenzivna aroma i boja čine da je svaki zalogaj poseban.

Muskat – Morski oraščić

Muskati, poznat i kao morski oraščić, plod je tropskog drveta sa Moluckih ostrva. Muskati se koristi kao začin u mnogim jelima, bilo da su slatka ili slana. Najčešće se izrenda i dodaje kolačima, slatkim kremovima, pudinzima, kremovima od sira, pa čak i u soseve za meso, povrće ili u tople napitke poput kuvanog vina i čokolade. Najbolje je kupovati ceo muskat, jer mleveni začin brzo gubi aromu. Muskati je veoma aromatičan i treba ga koristiti u malim količinama, jer je njegov ukus intenzivan.

Nana – Menta

Menta ili nana je biljka koja se koristi u mnogim jelima, ali je najpoznatija po tome što se koristi u pripremi sladoleda, kremova i likera. Pored toga, menta je odličan dodatak jelima od mlevenog mesa, jagnjetini, kao i masnijim i teškim jelima, jer pomaže u varenju i osvežava probavni sistem. U mediteranskoj kuhinji, menta je čest sastojak u marinadama i čajevima, dok u bliskoistočnoj kuhinji ima sličnu ulogu kao začin za jela sa jogurtom i mesom.

Origano – Vranilovka

Origano je aromatična biljka sa oporim i pomalo gorkim ukusom, sličnim majoranu, i vrlo je popularan u italijanskoj, španskoj i grčkoj kuhinji. Koristi se u jelima od testa, pirinču, povrću i plodovima mora. Origano je ključni sastojak za pripremu pizza sosa, pasta jela, ali se takođe koristi i za pripremu začinjenih marinada i preliv za salate. Njegov miris i ukus podsećaju na sunčane mediteranske krajeve.

Piment – Najkvirc

Piment, poznat i kao najkvirc, je začin sličan biberu, ali sa blažim ukusom i mirisom. Piment se gaji u Meksiku, zapadnoj Indiji i Jamajci, a koristi se u pripremi turšija, kobasica, pikantnih umaka, marinada, ribljih i drugih čorbi, kao i u nekim kolačima. Njegova prijatna, blaga ljutina čini ga savršenim za jela koja ne zahtevaju previše začina, ali im treba dodatni šmek.

Ruzmarin

Ruzmarin je zimzeleno grmlje sa igličastim listovima i intenzivnim mirisom. Koristi se u pripremi jela od mesa, naročito onih jačeg mirisa, kao što su svinjetina, janjetina, ali i za supe, čorbe i italijanske specijalitete. Ruzmarin treba pažljivo dozirati, jer njegova aroma može biti prilično intenzivna, ali u pravim količinama, on čini jelo izuzetno bogatim i aromatičnim.

Sladić

Sladić je biljka koja se koristi za začinjavanje kuvanih jela od mesa, povrća, a najčešće za pripremu kisele zimnice kao što su krastavci i paprika. Mleveni sladić je važan sastojak senfa, koji se koristi u mnogim marinadama, sosovima i kao dodatak pečenju. Takođe je koristan za omekšavanje mesa prilikom pripreme raznih jela.

Timijan

Timijan je začin koji je neizbežan za „teža“ jela, jer je savršen za začinjavanje masnijih jela, mesa, ribe i bogatih sosova. Takođe, timijan je prirodni konzervans, pa se koristi i za očuvanje hrane. Timijan se savršeno slaže sa jagnjetinom, piletinom i divljači, a njime se mogu začiniti i supice, čorbe, pa čak i pečeni krompir.

Cubar

Cubar je zeljasta biljka koja se koristi za začinjavanje jela od mesa, jaja, kao i za razne soseve. Posebno je koristan za jela od mahunastih plodova, kao što su grašak, pasulj i sočivo, jer im daje specifičan, bogat ukus koji čini jelo još ukusnijim.

Majčina dušica

Majčina dušica je biljka koja se koristi u pripremi jela od ribe, morskih plodova, raznih mesnih jela i paradajza. Takođe je čest sastojak kobasica, jer deluje kao prirodni konzervans. Njena aromatičnost i blagi ukus čine je pogodnom za razne vrste jela, a može se koristiti i za pripremu umaka.

Majoran

Majoran je još jedna aromatična biljka koja se koristi u kulinarstvu. Najčešće se koristi za jagnjetinu, jela od sira, nadev za živinu, supu i povrće. Njegov prijatan miris i blaži ukus od origana čine ga pogodnim za jela koja zahtevaju suptilnu aromu.

Miloduh – Izop

Miloduh je biljka koja je poznata po svojim lekovitim svojstvima. Iseckano sveže ili sušeno lišće koristi se za začinjavanje salata, umaka, čorbi od pasulja, krompira, ali i za jela od povrća. Miloduh se ne koristi u velikim količinama, jer je veoma aromatičan, ali u malim dozama može da poboljša ukus svih vrsta jela.

Melisa – Matičnjak

Melisa, poznata i kao limun-trava, ima miris sličan limunu. Ovaj začin se koristi u pripremi umaka, supa, kao i za mariniranje ribe. Melisa je odličan dodatak jelima koja žele da dobiju osvežavajući, limunski šmek, a takođe se koristi u pripremi raznih čajeva i napitaka.

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *