Kako sprečiti razvoj mikroba u kuhinji i održati higijenu

Zdrava kuhinja je ključna za očuvanje sigurnosti hrane, a sprečavanje razvoja mikroba u kuhinji jedan je od osnovnih koraka ka tome. Toplota i vlaga u kuhinji često stvaraju idealne uslove za rast mikroorganizama, a to može dovesti do kontaminacije hrane. Kroz nekoliko jednostavnih, ali efikasnih koraka, možemo se pobrinuti da mikrobi ne dođu u kontakt sa hranom i da uživamo u zdravim obrocima.

Jedan od saveta je da, ako volite da kuvate, izbegavate probavanje hrane dok je pripremate, jer se bakterije lako prenose sa usta na namirnice. Pre nego što započnete sa kuvanjem, postavite mali tanjir na kojem će stajati kašičica za probu. Potrudite se da nikada ne koristite istu kašičicu ili varjaču više puta, niti da ližete varjaču i vraćate je u jelo. Ove male mere pomažu u sprečavanju širenja bakterija.

Takođe, važno je da operete ruke pre nego što počnete sa pripremom jela, kao i nakon što dirate meso, ribu, jaja, ljuske ili neopranog povrća. Držite uvek pri ruci neutralni tečni sapun pored sudopere kako biste ruke brzo oprali u bilo kojem trenutku, čime ćete smanjiti mogućnost prenosa bakterija.

Kuhinjska sudopera može biti idealno mesto za razmnožavanje bakterija, stoga je neophodno da je redovno perete i čistite. Uvek nakon pranja sudova, koristite specijalni sundjer i nekoliko kapi varikine kako biste uklonili sve nečistoće i neprijatne mirise, a sudoperu temeljno osušite. Preporučuje se i da operete sve sudove pre nego što legnete, kako bi se sprečio razvoj bakterija tokom noći, a leti čak i muve mogu doneti zaraze ako su sudovi ostavljeni prljavi.

Ako neki sudovi ostanu neoprani, potopite ih u vodu sa deterdžentom za sudove kako bi se lakše očistili. Zaboravite na pranje sudova samo kad imate vremena – redovno čišćenje sprečava akumulaciju bakterija.

Sundjeri i kuhinjske krpe su često zanemareni izvori bakterija zbog masnoće i vlažnosti, a zbog toga ih je potrebno redovno prati i ostaviti da se dobro osuše. Kada primetite da su se sundjeri i krpe istrošili, ne čekajte previše da ih bacite – zamenite ih odmah. Jednu krpu koristite za brisanje posuđa, dok drugu, po mogućstvu, koristite samo za brisanje ruku. Prvu krpu menjajte svakodnevno, dok drugu možete menjati svaka tri do četiri dana. Još bolja opcija je da koristite papirne ubruse za brisanje ruku.

Još jedan značajan savet je da obratite pažnju na kantu za đubre. Svaka organska materija koja se ubaci u kantu može izazvati razvoj bakterija i neprijatne mirise, što privlači insekte. Posebno leti, otpatke treba stavljati u manje plastične kese i često ih bacati. Kantu je potrebno prati barem svaka tri dana sa varikinom ili lizoformom kako bi se sprečili neugodni mirisi i bakterije. Takođe, pre nego što bacite boce, konzerve ili plastične posude, isperite ih vrućom vodom kako biste smanjili rizik od kontaminacije.

Ove jednostavne, ali važne mere higijene u kuhinji mogu vam pomoći da sprečite širenje bakterija i mikroba, stvarajući tako zdravije okruženje za pripremu obroka. Redovno čišćenje i pažnja pri radu sa hranom nisu samo korisni za vašu kuhinju, već i za vaše zdravlje.

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *